تبلیغات
آل سعود، خائنین حرم - افشای دیدار محرمانه شاهزاده سعودی با مسئولان اسرائیل

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، با کیسه‌هایی پر از دلار عازم مصر شد و توانست با انگیزه‌های مالی و پرداخت رشوه به دولت آن کشور، جزایر استراتژیک تیران و صنافیر را ضمیمه خاک عربستان کند.

 همزمان با سفر ملک سلمان به مصر، محمد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی نیز عازم اردن شد و با عبدالله دوم، پادشاه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد ولی جزئیات کامل دیدار این سران در امان، رسانه‌ای نشد. 

 در این میان، برخی منابع با انتشار تصویری از این شاهزاده سعودی و پادشاه اردن در یکی از مناطق صحرایی، در حالی که هر دو لبخند به لب دارند، به گمانه‌زنی‌ درباره این دیدار پرداختند. مجتهد، فعال عربستانی که اسرار خاندان آل‌سعود را فاش می‌کند، در توئیتی نوشت، سفر بن سلمان به اردن با هدف دیدار با برخی مقام‌های اسرائیلی و رایزنی با آنها درباره جزایر تیران و صنافیر صورت گرفت.  مجتهد با اعلام اینکه توافق ریاض و قاهره درباره جزایر دوگانه دریای سرخ، مقدمه اعلان روابط سعودی- اسرائیلی است، تأکید کرد سفر بن سلمان بسترسازی برای عادی‌سازی این روابط است.

 در این میانه رسانه‌های صهیونیستی فاش کردند محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد سعودی و وزیر دفاع این کشور به صورت محرمانه در جریان سفر به اردن، با مسؤولان اسرائیلی جهت هماهنگی بر سر مواضع ریاض با تل‌آویو دیدار کرد و برنامه‌ریزی برای ساخت پل ارتباطی میان عربستان و مصر را مورد بررسی قرار داد و این دیدار اخیر مقدمه‌ای برای برقراری روابط میان عربستان و اسرائیل بود. 

روزنامه عبری‌زبان هاآرتص در اشاره به واگذاری جزایر مصری تیران و صنافیر به عربستان، تأکید کرد عربستان بیانیه‌ای علنی را درباره پایبندی خود به توافق کمپ دیوید صادر کرد تا این پیام تاکیدی بر توافق‌های صورت گرفته از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم میان نمایندگانی از عربستان و اسرائیل باشد.  هاآرتص متذکر شد، پس از اینکه مصر 2 جزیره تیران و صنافیر را به عربستان داد و در سایه روابط جدید و محکمی که میان تل‌آویو و ریاض برقرار شده است، اسرائیل و عربستان در آستانه امضای معاهده صلح جدیدی نظیر معاهده کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل هستند که در دوره انور سادات امضا شد. 

 به نوشته این روزنامه عبری‌زبان، ادارات سیاسی منتظر برقراری روابط دیپلماتیک میان عربستان و اسرائیل هستند و شکی در این نیست که واگذاری مالکیت این دو جزیره به عربستان و به رسمیت شناختن توافق کمپ دیوید توسط عربستان گام استراتژیک بسیار مهمی باشد. 

هاآرتص نوشت این تحرک و همگرایی با تل‌آویو سوالی را پیرامون اینکه چه کسی درباره سیاست خارجه عربستان تصمیم‌گیری می‌کند، به وجود می‌آورد. هاآرتص در ادامه نوشت، در ظاهر ملک سلمان 80 ساله حرف آخر را می‌زند اما او بیمار است و از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و تمرکز خود را حین بحث‌هایش از دست می‌دهد، بنابراین همه امور به دست شاهزاده جوان، محمد بن سلمان است.


برچسب ها: محمد بن سلمان، اسرائیل، مصر،

تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1395 | 07:19 ب.ظ | نویسنده : مُحرم حرم | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
?

  • ایران پازل