تبلیغات
آل سعود، خائنین حرم - پادشاه شن ها
پادشاه شن‌ها (King of the Sands؛ ملك الرمال) عنوان فیلم تاریخی است که تاریخ بوجود آمدن رژیم آل سعود در سرزمین حجاز و نجد را حکایت می‌کند.
 


این فیلم در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ توسط کارگردان معروف سینمای عرب نجدت انزور کارگردانی شده و هنرپیشه معروف ایتالیایی فابیو تستی در نقش عبدالعزیز (ابن سعود) سرکرده قبیله سعودی و هنرمند انگلیسی بیل فلووز در نقش جان فیلبی جاسوس انگلیس به هنرنمایی در آن پرداخته‌اند.
 

نجدت انزور كارگردان و تهیه كننده پادشاه شن‌ها

در این فیلم «مارکو فوشی» دوران جوانی ملک عبدالعزیز و «فابیو تستی» سالمندی ملک عبدالعزیز را بازی می‌کنند و در آن بازیگرانی از انگلیس، ترکیه، سوریه و لبنان حضور دارند.
 

ماركو فوشی در نقش جوانی عبدالعزیز و فابیو تستی در نقش پیری عبدالعزیز

خاندان سعودی و تفكر وهابی عامل اصلی تروریسم منطقه‌ای
نجدت انزور در 11 سپتامبر 2013 در منطقه «های ماركت» واقع در مركز لندن، «پادشاه شن‌ها» را اكران نمود، فیلمی كه داستان زندگی ملك عبدالعزیز بنیان‌گذار عربستان سعودی و نحوه تسلط وی بر حجاز و نجد را با كمك انگلیسی‌ها به تصویر می‌كشد.
 

اكران فیلم پادشاه شن‌ها در لندن

 انزور كه از ترس كارشكنی‌ سعودی‌ها و حامیان خارجی‌ آنها در وضعیت محرمانگی این فیلم را ساخته است، درباره فیلم جنجال‌برانگیزش می‌گوید:

 «به دلیل شباهت حوادث 100 سال پیش با تحولات كنونی، اقدام به تولید و كارگردانی «پادشاه شن‌ها» كه درباره بنیان‌گذار پادشاهی عربستان سعودی ملك عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود است، نمودم. 100 سال پیش جهان عرب به كشورهای كوچك فاقد اراده و فاقد اختیار تكه تكه شد كه بر اساس روابط نژادی و فرقه‌ای با یكدیگر تعامل برقرار ساختند، اكنون نیز همان نقشه شوم از سوی قدرت‌های خارجی و برخی كشورهای عربی در حال پیگیری است. به همین خاطر تصمیم گرفتم كه این كار را به زبان انگلیسی و با بهره‌گیری از ستاره‌های جهانی سینما تولید نمایم... باور دارم كه این فیلم فرصت‌های زیادی برای انتشار در جهان پیش روی خود دارد».
 

آل سعود و وهابیت سایه شوم تروریسم را بر منطقه افكنده‌اند

نجدت انزور در این فیلم به طور غیرمستقیم ریشه‌های تروریسم جاری در منطقه را كه آن را به وضوح می‌توان در حوادث سوریه مشاهده نمود، به قدرت‌یابی خاندان سعودی در شبه جزیره عربستان و ائتلاف آن با وهابیت مرتبط می‌سازد كه طی آن سعودی‌ها اقدام به قلع و قمع مخالفان خود نمودند و این شیوه را تاكنون نه تنها در قبال مخالفان داخلی بلكه در قبال مخالفان خارجی‌ خود در پیش گرفته‌ و برای این كار اقدام به صدور ترویست‌ها به كشورهایی چون عراق و سوریه كه مخالف سیاست‌های سعودی‌ها هستند، نموده‌اند.

نجدت انزور خود فیلمش را چنین توصیف می‌كند: «پادشاه شن‌ها فیلمی است كه به تاریخ تروریسم و ریشه‌های آن و ارتباط آن با حوادث كنونی در كل جهان (بویژه جهان عرب) می‌پردازد».

پادشاه شن‌ها؛ برملاكننده جنایت‌های بنیان‌گذار عربستان سعودی و افشاگر سیاست‌های امپریالیسم غربی
داستان "پادشاه شن‌ها” كه آل سعود را نشانه گرفته و آنها را در قلب قصرهایشان تهدید می‌کند، در مورد "عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن آل سعود” بنیانگذار آل سعود و سفر او بعد از تبعید در کویت و سپس تسلط وی بر ریاض و پایان دادن به سلطنت آل رشید و انتقال او به نجد، حائل و سپس حسا در سال ۱۹۲۱ و همچنین سرکوب خاندان شریف هاشمی با همکاری جاسوس مشهور انگلیسی "جان فیلبی” ملقب به شیخ عبدالله المهتدی است.

 گفته می‌شود سناریوی این فیلم را جوانی عربستانی به نام «کریم الشمری» نوشته است و در آن به صراحت جنایات ملک عبدالعزیز در عربستان نشان داده می‌شود.

پادشاه شن‌ها فیلمی «تابو شكن» است كه علاوه بر افشای جنایت‌های بنیان‌گذار عربستان سعودی، امپریالیسم غربی را نیز به عنوان عاملی كه پادشاه را برده خود ساخته، به نمایش می‌گذارد.

این فیلم تاریخی، از دو بعد به تاریخ پادشاهی آل سعود می‌پردازد؛ از سویی زندگی شاهزاده‌ای محروم و فقیر در تبعید را روایت می‌كند كه برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اجدادی خود می‌جنگد، از سوی دیگر خونخواری، خشونت، قساوت قلب و بی‌رحمی این شاهزاده را به نمایش در می‌آورد.

 ابن سعود با تمام توان و با کمک اخوان (گروهی از پیروان عبدالوهاب و شبه نظامیان نامنظمی كه از قبایل محلی تشكیل شده بودند و نباید با اخوان المسلمین مصر اشتباه شود) در پی برپایی پادشاهی از راه خونریزی و تخریب شهرها و روستاها و حتی قبرستان‌ها بر میاید و پس از هماهنگی با جاسوس انگلیسی جان فیلبی و با مساعدت‌های حکومت انگیس، به آل رشید که حاکمان حجاز و مکه بودند حمله نموده و در مکه و مدینه حمامی از خون جاری می‌سازد و پس از یکپارچه کردن نجد و حجاز این سرزمین را بنام خود نامگذاری می‌نماید.

سعودی‌ها زمانی كه به حجاز حمله كردند مردم را صوفی و كافرانی دانستند كه قبرها را پرستش می‌كنند، لذا خون‌شان را مباح اعلام كردند.

 
قتل و عام رقبا و مخالفان از سوی عبدالعزیز

 ابن سعود پس از پیروزی، آشکارا به تحریف دین، ندادن سهم وهابیون و پیروی از سیاست‌های استعمارگر پیر یعنی انگلیس می‌پردازد، بگونه‌ای که همپیمانان وهابی او یعنی گروه اخوان با او به مخالفت برمی‌خیزند و او با آنها در یک جنگ به مبارزه بر می‌خیزد و سربازان و کسانی را که در پیروزی او در فتح سرزمین‌های نجد و حجاز سهم اصلی را داشتند، می‌کشد.

 پس از آنكه اخوانی‌ها در اواخر دهه 1920 و اوایل دهه 1930 توانایی خود را نشان دادند، پادشاه از ترس شورش آنها علیه خوددست به قتل و عام آنها زد. از سوی دیگر امیران رقیب خود را كه عمدتاً از خاندان الرشید بودند، تبعید نمود. 

 
نجدت انزور جنایت‌های ابن سعود را در فیلم پادشاه شن‌ها به تصویر می‌كشد

البته ابن سعود پس از جنگ با اخوان، برسر قراردادی برای تقسیم قدرت با وهابیون به توافق می‌رسد و آنها را تحت عنوان نگهبانان دینی سازماندهی می‌کند. پس از ائتلاف وهابیت و آل سعود جنایت‌های آنان پایان نپذیرفت بلكه در سال 1952 كشتار طائف رخ داد كه طی آن نیروهای ابن سعود به مساجد حمله كرده و با وحشی‌گری تمام مردمی را كه در مساجد حضور داشتند، سر بریدند.
 

صحنه‌ای از فیلم؛ ملك عبدالعزیز در دوران جوانی

به این فیلم به عنوان فیلمی نگاه می‌شود كه شاید بتواند از زاویه جدیدی به زندگی اولین پادشاه عربستان بپردازد و نقاط تاریك زندگی وی را نمایان سازد؛ چیزی كه در عربستان سعودی بی‌سابقه بوده است.


نكته برجسته این فیلم برای تماشاگران غربی نقشی است كه بیل فلوز به عنوان تاجر و جاسوس مسلمان شده انگلیسی در نقش اس تی. جان فیلبی (1885-1960) بازی می‌كند. وی همچنین سمت مشاور پادشاه را نیز بر عهده دارد.
 

بیل فلوز در نقش هنری جان فیلبی جاسوس انگلیس (ملقب به شیخ عبدالله)

در طول جنگ جهانی اول، دفتر هند و دفتر عربی در قاهره برای تاثیرگذاری بر سیاست انگلیس در خاورمیانه با یكدیگر رقابت می‌كردند. دفتر عربی كه بخشی از اطلاعات نظامی انگلیس بود ارتباطاتی با دفتر جنگ و دفتر خارجی دولت انگلیس داشت و توانست تی. ای . لورنس (عرب) را به نزد خاندان شریف هاشمی مكه بفرستد و «شورش عرب» علیه دولت عثمانی را هماهنگ نماید.

 در این میان، دفتر هند- كه مسئول تامین امنیت خلیج فارس بود- به فیلبی توصیه كرد كه به ریاض سفر كرده و با عبدالعزیز تماس برقرار كند. سرانجام در حالی كه فیلبی ناكام شده بود، تصمیم گرفت كه وفاداری خاندان سعودی را بخرد و در آن شرایط مانع از حمله به حجاز در طول جنگ جهانی اول شود. در اوایل دهه 1920 عبدالعزیز كه بار دیگر آزاد شده بود، اهداف خود را تعقیب نمود.

 وی قبل از آنكه به سمت غرب حركت نماید و خاندان هاشمی را از قدرت به زیر بكشاند، خاندان الرشید را در منطقه نجد در هم كوبید و در نهایت در سال 1932 منطقه نجد مركزی و حجاز ذیل پادشاهی عربستان سعودی متحد شدند.
 

بیل فلوز در صحنه‌ای از فیلم

از سوی دیگر، این فیلم در واقع بخشی از توافقی كه میان انگلیس و سلطان عبدالعزیز صورت گرفت و چگونگی حمایت مالی و تسلیحاتی انگلیس از وی برای پایان دادن به قدرت آل رشید و رهایی از حكومت عثمانی‌ها به منظور اشغال منطقه و بسط نفوذ غرب در آن را به نمایش می‌گذارد و این چیزی است كه بعدها در توافقنامه سایس- پیكو میان انگلیس و فرانسه عملی گردید و به موجب آن كشورهای منطقه میان این دو قدرت استعماری تقسیم شدند.

 انزور در این باره می‌گوید: «من در این فیلم با اشاره به نقش مرموز عربستان سعودى در تجزیه این كشورها، سعى داشتم با استفاده از هنر هفتم، آزادى اعراب را كه دولت سعودى سعى دارد آن را نقض كند، فاش كنم.» وی با بیان اینکه ما شاهد تلاش برای تقسیم شدن منطقه هستیم، تاکید کرد: «گویا شاهد «ساکس پیکو» جدیدی هستیم که کشورهای جنوبی خلیج فارس به‌ویژه عربستان در آن نقش دارند.»

 

علاوه بر این، پادشاه شن‌ها برخی حقایق و جزئیات ارتباط تنگاتنگ میان انگلیس و مهره آن در منطقه یعنی عبدالعزیز آل سعود و اینكه چگونه وی پروژه انگلیسی‌ها را پیش برد و انگلیس نیز مقام پادشاهی عربستان سعودی را به وی پاداش داد، بر ملا می‌سازد. همچنین بخشی از توافق و سوگند و پیمانی كه میان وهابی‌ها و آل سعود برای تقسیم قدرت و حكومت مانند قوه مجریه و قوه قانون‌گذاری منعقد گردید و یا توافق بر سر حكمرانی به وسیله شمشیر (آل سعود) و قرآن (وهابیت) را به تصویر می‌كشد. ائتلافی كه تا به امروز تداوم یافته و نتایج منفی آن بر منطقه نمایان گردیده است؛ كه تفكرات سلفی‌ تكفیری و افراطی و گروه‌های جهادی مهم‌ترین نمودهای آن هستند.
 

حكومت شمشیر و قرآن!!

پادشاه شن‌ها و افشای زوایای تاریك و مجهول زندگی ملك عبدالعزیز
اینکه چرا این کارگردان مشهور سوری چنین شخصیتی را برای فیلم جدیدش انتخاب کرده نیز مورد توجه قرار گرفته و او پاسخ داده است که: شخصیت ملک عبدالعزیز شخصیتی است که هر هنرمندی را به خودش جلب می‌کند، شخصیتی جنجالی است و در زمانه‌ای که بوده، چه در شبه جزیره عربستان و چه در جهان عرب حوادث مهمی رخ داده است که شباهت بسیاری با آنچه که این روزها در جهان عرب می‌گذرد دارد و این به درد نسل‌های بعد می‌خورد.

 
ملك عبدالعزیز (ابن سعود) در سنین میانسالی: پادشاه شن‌ها پرده از نقاط تاریك زندگی بنیان‌گذار پادشاهی سعودی برمی‌دارد

 عبدالعزیز آل‌سعود از مهمترین شخصیت‌های جهان در قرن بیستم است که توانست در نبرد با رقیبان خود از «آل رشید» در نجد آنان را از قدرت در این منطقه به زیر بكشد و با ساقط کردن حکومت هاشمی‌ها در حجاز، نجد و حجاز را یکی کرده و پادشاهی عربستان سعودی را بنیان بگذارد، پادشاهی که با کشف نفت در دوران او، این کشور را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرد.
 

ملك عبدالعزیز (ابن سعود) در سنین پیری

شخصیت عبدالعزیز برای انزور جذاب بوده است؛ جذاب از این بابت كه تنها نكته هاى مثبت این شخصیت تا كنون ذكر شده و زوایاى تاریك و مجهول این شخصیت را وی در این فیلم به خوبى به نمایش در آورده است . مقامات سعودی همچنین انزور را متهم كرده‌اند كه در پادشاه شن‌ها به شخصیت ملك عبدالعزیز توهین نموده است اما انزور گفته است كه داستان این فیلم بر اساس منابع مستند و كتاب‌های تاریخی معتبر و بر اساس داده‌های واقعی نه تخیلی نوشته شده است.

جنایت‌های آل سعود به انزور برای ساخت این فیلم انگیزه بخشید
نجدت انزور پسر اسماعیل انزور بازیگر معروف سینمای سوریه است. هرچند كه شهرت عمده نجدت در درجه نخست به تولید سریال‌های تلویزیونی درباره موضوعات مهم تاریخ اسلامی و تاریخ خاورمیانه ارتباط دارد، اما وی همچنین به عنوان كارگردانی كه به موضوعات حساس سیاسی نیز علاقه مند است، شناخته می‌شود.

 آخرین كار وی یعنی پادشاه شن‌ها در همین راستاست. عمده كارهای انزور تاكنون ناظر به مشكلات و معضلات جوامع عربی بوده و بسیاری از سریال‌های وی به مسأله تروریسم اختصاص داشته است.

 وی تاكنون سریال‌های «الحور العین»، «مارقون» كه نمونه‌هایی از تروریسم را در جهان عرب و جهان غرب به تصویر می‌كشد، و سریال «ما ملكت ایمانكم» كه نسبت به وقوع بحران سوریه هشدار داده بود و در آن تفكرات و اقدامات جریان‌های دینی كه به اسم دین وحشیانه‌ترین اعمال را انجام می‌دهند، بر ملا می‌سازد و برخی سریال‌های دیگر نظیر «أخوة التراب» و «نهایة رجل شجاع» و «الجوارح» را تهیه و كارگردانی نموده است و عمده كارهای وی با استقبال گسترده مخاطبان عربی مواجه شده و برخی از آنها نیز برنده جوایز عربی و بین المللی شده‌اند.
 

صحنه‌ای از نبرد عبدالعزیز برای سیطره بر شبه جزیره عربستان

انزور درباره انگیزه‌های انتخاب این موضوع می‌گوید: متاسفانه برخی دولت‌های منطقه [از جمله عربستان] خطوط قرمزی را ساخته و پرداخته‌اند که کسی نتواند به آنها نزدیک شده و در صفحات تاریخ آنها غور کند و این چیزی است که من را به این کار ترغیب کرد.

 انزور درباره چرایی ساخت چنین پروژه‌ای گفت: رفتار آل سعود با فرقه‌های صوفی در حجاز که آنها به دست وهابیون تکفیر شده و خانه‌هایشان سوزانده شد و مردان و کودکان‌شان کشته شدند و به زنان‌شان تجاوز شد یکی از دلایلی بود که این فیلم را ساختم و شما همین امر را امروز در سوریه می‌توانید ببینید که گروه‌های تروریستی حمایت شده توسط عربستان در حال از بین بردن هزاران سال تمدن هستند.
 

تفكر افراط‌گرایی تحت حمایت آل سعود به زنان و كودكان بی‌گناه هم رحم نمی‌كند

داستان انزور با آل‌سعود با کارگردانی سریال «الحور العین» شروع شد که در آن انزور قصد داشت به مهاجران سوری و عرب به عربستان بپردازد چراکه اکثر این مهاجران توسط مافیاهای تکفیری در سعودی در اختیار عملیات‌های تروریستی در کشورهای متبوع‌شان قرار می‌گرفتند، این فیلم به كارگردانی انزور تولید شد اما آل سعود مانع از پخش این سریال گردید.

اكران فیلم
هرچند كه مقامات سعودی توانستند با استفاده از نفوذ خود در كشورهای جهان اكران این فیلم را به تعویق بیاندازند، اما هرگز موفق نشدند مانع از اكران دائمی این فیلم گردند. قرار بود این فیلم در بهار۲۰۱۲ به نمایش درآید، اما اکران آن با کارشکنی برخی مهره‌های سعودی به تعویق افتاد. تا اینكه بالاخره در 11 سپتامبر در لندن به روی پرده نمایش رفت.

 نجدت انزور در مورد تعیین این تاریخ برای نمایش فیلمش و هم چنین مکان آن می‌گوید: من این تاریخ را انتخاب کردم تا با حوادث ۱۱ سپتامبر در آمریکا که نتیجه پشتیبانی از تفکر افراط‌گرایان بود همزمان باشد، هم چنین من شهر لندن را انتخاب کردم زیرا انگلیس بیشترین نقش در روی کار آوردن آل سعود و حمایت از توطئه های آنها را داراست.

 «این روز را انتخاب كردم چرا كه باور داشتم اقدامات تروریستی در جهان نتیجه تفكر افراطی و دوری از اسلام واقعی است؛ اسلامی كه به تساهل و گفتگو كنارگذاشتن خشونت دعوت می‌كند و بر اساس شمشیر حكومت نمی‌كند. غرب نیز متاسفانه از این عقب‌ماندگی سوء استفاده نموده و آن را برای پاشیدن بذر تفرقه میان عرب‌ها و مسلمانان به كار بست».
 

ابن سعود با وحشی‌گری تمام به كشتار مخالفان می‌پرداخت

جالب است كه در مراسم نمایش تریلر این فیلم كه در سال 2012 برگزار شد، نوادگان خاندان سعودی و خاندان الرشید حضور داشتند: یكی مضاوی الرشید استاد تمام انسان شناسی اجتماعی در كالج پادشاهی لندن بود كه عمده تحقیقات خود را معطوف به تاریخ عربستان سعودی و مباحث مربوط به توسعه در این كشور ساخته است. وی همچنین به دلیل انتقاد از رژیم سعودی به شهرت فراوانی دست یافته است.
 
پروفسور مضاوی الرشید

دیگری بسامه بنت سعود آخرین بازمانده از فرزندان ابن سعود و مهم‌ترین شخصیت بازمانده از پادشاه شن‌هاست. شاهزاده بسامه اخیرا به «اكتون» واقع در اطراف لندن نقل مكان كرده و وی به طرز غیرمنتظره‌ای به یكی از منتقدان نظام سعودی و طرفداران انجام اصلاحات در این كشور تبدیل شده است.
 
بسامه بنت سعود از نوادگان ملك عبدالعزیز

شاهزاده بسامه نسبت به حقوق زنان، آموزش، خدمات اجتماعی، قدرت بیش از حد قضات، تبعیض‌ها و سوء‌استفاده‌های مالی و سیطره علمای مذهبی بر امور داخلی عربستان سعودی انتقاد دارد.

 با این وجود با یك نگاه ظریف‌تر به دیدگاه‌های وی در خصوص اصلاحات سیاسی در عربستان سعودی می‌توان وی را جزو منتقدان میانه‌رو قلمداد نمود. وی اصراری ندارد كه قدرت عموی خود یعنی ملك عبدالله پادشاه كنونی عربستان را به چالش بكشد.

 به این ترتیب می‌توان او را جزو اعضای وفادار به خاندان سعودی نامید. وی در این باره می‌گوید: «من همچنان یك شهروند مطیع هستم و همیشه پشت خاندان پادشاهی خواهم ایستاد. اما در عین حال هرگز در قبال كارهایی كه در كشورم اتفاق می‌افتد، ساكت نخواهم نشست».

ناكامی آل سعود در متوقف كردن این پروژه سینمایی
این فیلم فیلمی جنجال‌برانگیز است كه بنیان‌گذار پادشاهی عربستان سعودی را به زیر تیغ انتقاد می‌كشد و این چیزی نبود كه مورد رضایت آل سعود و حامیان غربی این خاندان باشد لذا خاندان سعودی تمام تلاش خود را به كار بست تا مانع از پخش این كار سینمایی فاخر گردد. نجدت انزور با بیان اینکه رژیم آل‌سعود در ریاض از این فیلم راضی نیست و او را مورد تهدید قرار داده، گفته بود: «شرکت «محاماة» انگلیس ما را به کشاندن این پرونده به دادگاه تهدید کرده و گفته است که ما به توهین و سوءاستفاده از خانواده سعودی متهم هستیم و این شرکت انگلیسی نماینده عربستان سعودی بود.
 

آل سعود از طریق مهره‌های خود تلاش نمود تا مانع از پخش این فیلم شود

این شرکت نامه‌های تهدیدآمیزی برای انزور ارسال کرده و در آنها جزئیات فیلم را خواسته و گفته بود که مانع اکران آن در اروپا، آمریکا و کشورهای عربی از جمله لبنان خواهد شد و بعد از آنکه كارگردان فیلم پادشاه شن‌ها خواسته‌های این شركت را رد کرد، «فابیو تستی» بازیگر این فیلم را تهدید کردند.

 این در حالی بود كه روند تهیه و ساخت این فیلم بدلیل حساسیت موضوع و ترس از تلاش‌هاى عربستان جهت به ثمر نرسیدن این اثر در سكوت رسانه اى كامل به اتمام رسید.

آیا دولت سوریه حامی مالی پادشاه شن‌ها بوده است؟
از زمانی كه مقامات سعودی متوجه شدند پادشاه شن‌ها مراحل نهایی تولید و پخش خود را طی می‌كند، دست به كار شده و برای كم كردن ارزش این فیلم به تبلیغات منفی علیه آن روی آورده و آن را ساخته دست دولت سوریه معرفی كردند و تلاش نمودند تا نشان دهند كه دولت سوریه با حمایت از ساخت چنین فیلمی درصدد است تا مشكلات داخلی خود را به عوامل خارجی منتسب كند. حال آنكه با موضع‌گیری‌های كارگردان فیلم خط بطلانی بر چنین اتهامات ناروایی كشیده شد.

 انزور درباره حمایت دولت سوریه گفته است: امکانات این فیلم در شرایط کاملا معین و شفافی فراهم شد و هیچ بخش دولتی و از جمله دولت سوریه از ما حمایت نکرد و تولید این فیلم کاملا خصوصی است و مهم این است که پیام خود را برساند چرا که می‌خواستم بدون در نظر گرفتن منفعت کسی از تاریخ سخن بگوییم.

 انزور بیان داشت: «پادشاه شن‌ها» را با پول خودم ساختم چراکه در فیلم‌ها و سریال‌های قبلی – كه با كمك اسپانسرهای مالی عربی اقدام به تولید فیلم می‌كردم- با چنین مشکلاتی موجه شدم مانند سریال حور العین كه توسط شبكه mbc تامین مالی گردید اما با اعتراض سعودی‌ها پخش آن سریال متوقف گردید؛ برای همین تصمیم گرفتم که «پادشاه شن‌ها» از هر گونه پروپاگاندای سیاسی به دور باشد و آن را به زبان انگلیسی برای اطلاع مردم در غرب ساختم.طبقه بندی: تاریخ آل سعود، حکومت سعودی، جنایات آل سعود،
برچسب ها: پادشاه شن ها، ملک عبدالعزیز، ابن سعود، جنایات آل سعود،

تاریخ : جمعه 14 شهریور 1393 | 09:42 ب.ظ | نویسنده : مُحرم حرم | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
?

  • ایران پازل